Dzień Łosia, czyli czas zalotów w polskich lasach…

🌲

Kilka słów o łosiach…

Są to największe zwierzęta z jeleniowatych. O wiele większy od jelenia, nie mówiąc już o sarnie. Te najbardziej potężne ważą pół tony, przeciętna waga to 200-400 kg.

⚖️

Łosie jedzą masę roślin przeróżnych gatunków, ale najbardziej znane są z tego, że uwielbiają pędy, gałązki oraz korę drzew i krzewów. Wiosną i latem przemierzają bagna w ich poszukiwaniu. Widok łosi jedzących kaczeńce należy do najpiękniejszych wiosennych widoków na bagnach biebrzańskich. Zimą wędrują do lasu, gdzie obgryzają młode sosny i lipy, a także borówki i wrzosy.

🌿

Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. Dziś mamy ich w naszych lasach 12-14 tysięcy. Ile dokładnie, nie wiadomo, bo te wędrowne zwierzęta trudno policzyć.

🧮
❔

Łoś nie boi się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie nam na spotkanie, należy go ominąć i pozostawić w spokoju zachowując ostrożność, ponieważ nie mamy pewności jak zareaguje.

🚶🏻‍♂️

Jeżeli chcesz w tym roku zobaczyć łosia w jego naturalnym środowisku musisz wyjechać poza Pomorze i wziąć udział w jednym z organizowanych w Polsce wydarzeń. W tegorocznym Dniu Łosia biorą udział cztery parki narodowe – Biebrzański, Kampinoski, Narwiański i Poleski, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

📅

Inicjatorem Dnia Łosia jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Akcja wzywa do objęcia polskich łosi ścisłą ochroną gatunkową.

🩺

Chcesz chronić łosie?

🛻 Uważaj na drodze, szczególnie przemierzając podmiejskie drogi

🚯Nie zaśmiecaj lasów, nie pozostawiaj w nim żadnych odpadów

⚔️Sprzeciwiaj się nielegalnym polowaniom na łosie

🤫Przy spotkaniu zachowuj daleko idącą ostrożność.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *