Skoro dziś jest 1 września, poświęcimy wam kilka zdań na podstawową edukację – ale bez obaw – to wiedza prosto ze szkolnych podręczników!

🌎

Każdy uczeń geografii wie, że woda zajmuje większość, a dokładnie aż 71% powierzchni ziemi! Obejmuje ona przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora.

Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie. Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach.

Zatem… tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne.

🫗

A jak z tym zużyciem?

W Polsce średnie DZIENNE zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów. Dla porównania: w USA na jednego Amerykanina przypada 400 litrów wody pitnej, a w Mozambiku zaledwie 5 litrów na jednego mieszkańca.

😳

Wodę musimy oszczędzać. Zmiany są potrzebne i to głównie systemowe, ale i nasze małe, jednostkowe zaangażowanie może się przyczynić do rozwiązań, które odmienią losy wody na naszej planecie.

Jeśli chcemy wprowadzić zmiany do naszego domu, dzięki którym oszczędzimy na zużyciu cennej wody, a tym samym na rachunkach, musimy zacząć zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia.

💁🏽‍♀️

Kilka rad od EkoTurysty:

🪥Zawsze zakręcaj kran podczas golenia i mycia zębów

🚿Zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica

🍽Zrezygnuj z ręcznego mycia naczyń i uruchamiaj tylko pełną zmywarkę

🫧Zakup nowoczesną i oszczędną pralkę

💦Wyeliminuj cieknące urządzenia w łazience i kuchni

🌧Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin w doniczkach

👩🏼‍🌾Oszczędzaj wodę w ogrodzie

Kategorie: Ekowiedza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *