♻️💕 Drugie życie odpadów…
Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.
🤔 Czy jednak recykling to lek na całe zło, a segregacja odpadów zwalnia nas już z odpowiedzialności za ratowanie planety?
🍼🗞️ Papier i plastik nadają się do recyklingu, ale niestety nie można ich przetwarzać bez końca, ponieważ zwyczajnie za każdym razem tracą swoją jakość. Jak się dowiadujemy, po siedmiokrotnym przetworzeniu makulatury włókna celulozowe są na tyle krótkie, że nadają się co najwyżej do zrobienia z nich papieru toaletowego, z kolei większość rodzajów plastiku przetworzyć można tylko raz.
🔩🍸 Jedynie szkło i aluminium oraz inne metale można przetwarzać bez końca, ponieważ nie tracą wtedy na swojej wartości. Ze szkła można otrzymać: szklane pojemniki, kafelki, izolacje ścian oraz oczywiście kolejne butelki i szklane opakowania.
🗑️ A co ze zmieszanymi? Niestety, aby jakikolwiek odpad trafił do recyklingu musi być on czysty. Większość odpadów, które segregujemy w domu nie nadaje się do recyklingu i to nawet wtedy, gdy oznaczenie na opakowaniu potwierdza, że jest ono zrobione z przeznaczonego do tego materiału. Dlaczego tak jest? Przez zanieczyszczenia. Zatłuszczony karton po pizzy, pobrudzona sokiem gazeta, opakowanie po jajkach, do którego wrzuciliśmy skorupki podczas robienia ciasta – to wszystko trafi na wysypisko i już tam zostanie. Zatem – to bardzo ważne: aby nasze odpady mogły zostać odpowiednio przetworzone frakcje zgromadzone w poszczególnych pojemnikach lub workach nie mogą być zanieczyszczone!
Czy w takim razie recykling w ogóle ma sens?
Tak, ale trzeba do niego podchodzić realistycznie i bez zbyt wielkich, czysto życzeniowych oczekiwań. Poddawajmy recyklingowi jak najwięcej odpadów, ale przede wszystkim ograniczajmy ich produkcję poprzez przemyślane wybory w sklepach.
0 komentarzy