Czy z plastiku da się całkowicie zrezygnować?

Styl życia „zero waste”, choć zyskuje na popularności jest bardzo trudnym wyzwaniem, które każdego dnia weryfikuje ekologiczne zdolności swoich zwolenników. Niektóre produkty są praktycznie niedostępne w innych niż plastikowych opakowaniach, a miejski pęd znacząco utrudnia nam przemyślane wybory. Nie mniej warto próbować i ograniczać plastik do minimum oraz szukać alternatywnych rozwiązań, do których gorąco Was zachęcamy.

Są jednak takie sytuacje w których rezygnacja z plastiku jest niemożliwa lub stawia nas przed niejednokrotnie trudnym wyborem „moje potrzeby” a „dobro planety”? Skoro zatem jesteśmy czasem zmuszeni do kupowania plastiku warto wiedzieć kilka rzeczy:

❔ czy każdy plastik jest taki sam czy też pod tą ogólnikową nazwą kryje się wiele jego rodzajów

❔ co się kryje pod jego oznaczeniami

Na pierwsze pytanie z pewnością znacie już odpowiedź. „Plastik” to oczywiście nazwa zbiorcza, która skrywa w sobie wiele rodzajów tego samego tworzywa.

Co się zatem kryje pod oznaczeniami plastiku i jaki plastik wybierać, aby zadbać o swoje zdrowie oraz dobro naszej planety?

PET oznaczony jako 1️⃣ – najpopularniejszy rodzaj plastiku

🩺 Niestosowany zgodnie z przeznaczeniem – czyli jednorazowo – może być niebezpieczny dla zdrowia. Butelki PET mogą zawierać tzn. ksenoestrogeny, czyli substancje, które wpływają na organizm podobnie jak hormon: estrogen. Jego nadmiar w organizmie może wpływać na zwiększone ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne np. cukrzycę, otyłość oraz na nowotwory: piersi czy prostaty. Produkty wykonane z PET nie mogą być podgrzewane ani wystawiane na działanie promieni słonecznych!

♻️ Może być poddawany recyklingowi, ale nie można przetwarzać w nieskończoność, bo za każdym razem coraz bardziej traci na jakości.

HDPE – oznaczony jako 2️⃣ – popularny szczególnie na działach z zabawkami dla dzieci

🩺 bezpieczny dla zdrowia

♻️ droższy w produkcji, więc poddawany nawet wielokrotnie recyklingowi

PVC – oznaczony jako 3️⃣ – W Polsce znany jako PCV

🩺 Może wydzielać toksyny i nie powinno być stosowane w kontakcie z produktami spożywczymi. W trakcie jego spalania (w nieodpowiednich warunkach) do atmosfery mogą wytwarzać się bardzo groźne dla zdrowia dioksyny.

♻️ PVC może wydzielać takie chemikalia, jak bisfenol A (BPA), ołów, rtęć czy kadm, a w procesie spalania uwalnia dioksyny, które dla ludzkiego organizmu są bardziej szkodliwe niż cyjanek potasu. Dlatego też nie poddaje się go recyklingowi.

LDPE oznaczany jako 4️⃣ – najpopularniejsza folia na świcie

🩺 Jest bezpieczny, choć nie może być poddawany na działanie wysokich temperatur.

♻️ Przedmioty wykonane z tego materiału mogą być użytkowane wielokrotnie i poddawane recyklingowi.

PP oznaczany jako 5️⃣ – znany jako korki od butelek

🩺 Bezpieczny dla zdrowia.

♻️ Plastik PP może być wykorzystywany wielokrotnie i nadaje się do recyklingu.

PS oznaczany jako 6️⃣ – polistyren, czyli dobrze nam znany i niestety powszechnie stosowany styropian.

🩺 Szczególnie pod wpływem ciepła lub kwaśnych substancji, zawarty w nim styren przedostaje się do pokarmów. Jest to związek, który odkłada się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Jego zbyt duże stężenie w organizmie zaburza pracę układu nerwowego, podejrzewa się także, że może wywoływać depresję.

♻️ Jego recykling jest utrudniony a dodatkowo styropian jest niebezpieczny i bardzo szkodliwy dla środowiska

OTHER oznaczany jako 7️⃣ – czyli wszystko to, co nie zmieściło się powyżej i czego z przezorności zalecamy unikać.

Źródło:

http://prostemiasta.pl/rodzaje-plastiku/

https://naszesmieci.mos.gov.pl/…/144-jakie-odpady-do…
Kategorie: Infografiki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *