Lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, pełnią funkcje ochronne, są miejscem do wypoczynku i rekreacji. Stanowią podstawowe siedlisko dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Definiując las mówimy o kompleksie roślinności charakteryzującym się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi zachodzą.

Ogniwem, które zupełnie nie pasuje do tego miejsca są śmieci. Dlaczego?

🐾🥀 Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt i rozwijających się roślin

🔥Powodują pożary

🧫🧪Powodują skażenia wód i gleby

🦠🧬Sprzyjają rozwijaniu się niebezpiecznych dla środowiska bakterii

🫣Szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają nas do odwiedzania lasów

A czy mamy z nimi problem?

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych, a Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie!

Jak widać problem śmieci w lasach jest powszechny. Na szczęście, leśnicy nie pozostają z nim sami – wysiłki na rzecz utrzymania lasów w czystości wspomagają lokalne społeczności oraz organizacje charytatywne. Leśnicy wspierają także społeczne akcje sprzątania śmieci od strony logistycznej, na przykład zapewniają rękawice, worki i odbiór odpadów. Ponadto lasy państwowe są monitorowane, a za pozostawiane w lesie śmieci grożą kary i mandaty.

Co możemy zrobić?

Nauczmy się korzystać z lasów w myśl zasad etyki outdoorowej leave no trace – nie zostawiaj śladów i minimalizuj wpływ na środowisko. Naszym obowiązkiem jest wychodzić z lasu z dokładnie takim samym bagażem, z jakim się w nim pojawiamy (ewentualnie większym 😉). Najprościej mówiąc – nie zostawiaj śmieci w lesie, a jeśli możesz, zabierz stamtąd napotkane śmieciowe szkodniki… 🌳💕

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *