Lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, pełnią funkcje ochronne, są miejscem do wypoczynku i rekreacji. Stanowią podstawowe siedlisko dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Definiując las mówimy o kompleksie roślinności charakteryzującym się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi zachodzą.
Ogniwem, które zupełnie nie pasuje do tego miejsca są śmieci. Dlaczego?
Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt i rozwijających się roślin
Powodują pożary
Powodują skażenia wód i gleby
Sprzyjają rozwijaniu się niebezpiecznych dla środowiska bakterii
Szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają nas do odwiedzania lasów
A czy mamy z nimi problem?
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych, a Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie!
Jak widać problem śmieci w lasach jest powszechny. Na szczęście, leśnicy nie pozostają z nim sami – wysiłki na rzecz utrzymania lasów w czystości wspomagają lokalne społeczności oraz organizacje charytatywne. Leśnicy wspierają także społeczne akcje sprzątania śmieci od strony logistycznej, na przykład zapewniają rękawice, worki i odbiór odpadów. Ponadto lasy państwowe są monitorowane, a za pozostawiane w lesie śmieci grożą kary i mandaty.
Co możemy zrobić?
Nauczmy się korzystać z lasów w myśl zasad etyki outdoorowej leave no trace – nie zostawiaj śladów i minimalizuj wpływ na środowisko. Naszym obowiązkiem jest wychodzić z lasu z dokładnie takim samym bagażem, z jakim się w nim pojawiamy (ewentualnie większym ). Najprościej mówiąc – nie zostawiaj śmieci w lesie, a jeśli możesz, zabierz stamtąd napotkane śmieciowe szkodniki…
0 komentarzy