Każdego roku, ponad 8 milionów ton plastikowych śmieci trafia do morza.

🥺

Odnajdujemy plastik w żołądkach wyrzuconych na plażę morskich zwierząt i w układach pokarmowych ptaków migrujących. Znajdujemy go nieosiągalnych dla ludzkiej stopy głębinach i w rdzeniach lodowych z Arktyki. Niestety, choć ciężko to przyznać, praktycznie każdy z nas ma udział w tym, że plastik trafia do zasobów wodnych naszej planety.

🌊

A czego w morzach jest najwięcej?

Przez pokolenia stare, porwane sieci rybackie były wyrzucane wprost do morza. Obecnie, pod względem objętości, stanowią one 10% całego plastiku znajdującego się w morzach i oceanach.

🎣

A Bałtyk?

W latach 70. w sieciach rybackich w wyniku przyłowu ginęło co roku 47 tys. ptaków, w latach 80. i 90. ok. 40 tys., a w II dekadzie XXI wieku ok. 21 tys ptaków – wynika z nowych analiz danych, dotyczących polskich wód. Zerwane i zagubione sieci, nazywane sieciami widmo, niosą zagrożenie dla zwierząt, które żyją również w Morzu Bałtyckim.

🌊

Ryby, ptaki a także morświny i foki zaplątują się w narzędzia połowowe, z których nie ma już ratunku. Niestety jak się okazuje sieci widma nie stanowią problemu jedynie na otwartym morzu. Chociaż w większość zalegają na dnie to niektóre z nich docierają do brzegu w postaci kłębowiska wielu elementów. Zaplątane są w nie ryby, ptaki oraz śmieci. W takiej formie nie tylko oszpecają relaksacyjny krajobraz, ale stanowią zagrożenie dla kolejnych zwierząt.

🏖️

Do wyławiania sieci widmo wykorzystuje się kutry rybackie. Rybacy poszukują sieci za pomocą specjalnie do tego celu zaprojektowanego drapaka. Jeden rejs może trwać nawet kilka dni.

🛥️

Przykładem działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu sieci widm na środowisko morskie jest OPERACJA WIDMO – projekt realizowany pod patronatem merytorycznym Akademii Morskiej w Szczecinie.

Celem OPERACJI WIDMO jest oczyszczenie wybranych wraków zalegających na dnie Bałtyku ze znajdujących się na nich sieci oraz monitoring pod kątem potencjalnych wycieków substancji niebezpiecznych. W październiku 2021 roku przeprowadzony został pierwszy etap projektu – rekonesans z pokładu statku Akademii Morskiej Nawigator XXI. Celem rekonesansu było zmapowanie wraków wybranych do akcji oczyszczenia. W efekcie udało się zlokalizować trzy wraki, które w 2022 zostały oczyszczone z sieci widm oraz poddane monitoringowi.

🛥️
Kategorie: Ekowiedza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *