Każdego kolejnego lata dni, a także nocy, w ciągu których temperatura przekracza 30 stopni jest coraz więcej.

Pogoda w miastach potrafi dać popalić, a przysłowiowa „patelnia” nabrała już ikonicznego znaczenia dla polskich miast. Niestety, ale betonowe i asfaltowe powierzchnie szkodzą nam na wiele różnych sposobów. Tworzą one bowiem wyspy ciepła, które podnoszą temperaturę nawet o 15 stopni. Betonowe rewitalizacje rynków i miejskich placów wpływają na cały mikroklimat miasta, gdyż każda taka pozbawiona żywej zieleni powierzchnia zmniejsza możliwość zatrzymania wody oraz nasila problem z suszą, który w Polsce mamy już od kilku lat.

Dokształcenie inwestorów w zakresie projektowania nowoczesnych, czyli (wbrew powszechnej opinii) zielonych miast może nam jeszcze chwilę zająć. Cały ten proces wymaga społecznej zmiany myślenia, spojrzenia w przyszłość kolejnych pokoleń oraz uznania wyższości drzew nad betonem.

Jak zatem już dziś radzić sobie z letnimi upałami? Do naszej dyspozycji pozostają tysiące obiektów turystycznych: miejsca biwakowe i kempingowe, ośrodki wypoczynkowe i kwatery, szlaki piesze, rowerowe i konne, a także punkty widokowe i inne leśne atrakcje we wszystkich zielonych zakątkach kraju.

Dlaczego w otoczeniu drzew jest lepiej? Ponieważ drzewa…

🌬obniżają temperaturę otoczenia,

🌫oczyszczają powietrze, którym oddychamy, pochłaniają dwutlenek węgla i emitują tlen

☔️zatrzymują część wody ograniczając w ten sposób skutki ulew,

🧘🏼‍♀️pozytywnie wpływają na samopoczucie i tworzą przyjazną przestrzeń

🔕skutecznie redukują poziom hałasu.

Drzewa pomagają nam w skali całego miasta i mogą redukować zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachęcić Was GORĄCO do odwiedzin lasu oraz walki o lepsze, czyli zieleńsze, jutro polskich miast.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *